AJAX – ARTILARI & EKSİLERİ

DHTML uygulamaları gibi; AJAX uygulamaları da birçok tarayıcıda test edilmelidir. Bunun yanı sıra Ajax fonksiyonlarından yararlanabilmek için kullanıcının Javascript çalıştırabiliyor olması gereklidir. Ajax uygulamaların en büyük avantajı, kullanıcıların girdilerine çok hızlı cevap verebiliyor olmalarıdır. Ajax uygulamaları ile ilgili en büyük problem; tarayıcıların geri butonlarını desteklemiyor olmasıdır. Her tür iletişim tek bir sayfa üzerinden gerçekleştiği için tarayıcıların geri butonları fonksiyon dışıdır. Basıldığında ise kullanıcıyı bir sayfa geriye götürmek yerine sürecin başına kadar atabilir. Ancak bu sorunun da bir çözümü bulunmaktadır.

Ajax'ın avantajlarından yararlanmak ve dejavantajlarını çözmek için Cgn Yazılım ve Bilişim Hizmetleri ile iletişime geçebilirisiniz.

Örneğin Google, Google Maps uygulamasında kullandığı yoğun Ajax iletişimini,görünmez iFrameler üzerinden gerçekleştiriyorlar. Bu sayede geri tuşu düzgün olarak çalışmaya devam ediyor.

ARTILARI

 •  Sunucunuz boşuna yorulmaz:

Ekranda açık bir sayfayı görüntülemek için sunucunuzda birçok işlem gerçekleşti. Bunların hepsini tekrar yaptırmanıza gerek yok. Sunucunuzu boşuna yormayın. Sunucuyla bilgi alışverişi yapmak istiyorsanız AJAX ile yapabilirsiniz.

 •  Submit’leri karşılayan kodlarınız sade ve basit olur:

Formu yenilemek için “submit” edildiğinde, sunucudaki kodlarınız, “Kaydet” düğmesine basılmadığını, sadece sayfanın yenilendiğini tespit etmek zorundadır. Bu kodu her sayfaya koymak zorunda kalırsınız. Sayfayı yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

 •  Doldurulmuş bir formdaki değerleri hatırlama derdinden kurtulun:

Sayfayı yenilerseniz, kullanıcının girdiği bilgileri muhafaza etmeli, sayfa yüklendiği formdaki kutuları dolu getirmelisiniz. Dolu getirme kodları can sıkıcıdır. Sayfayı yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

 •  Kullanıcı bekletilmez:

Sayfanın yenilenmesi bazen uzun sürer. Kullanıcı beklemekten hoşlanmaz.Vereceği opsiyonel bilgi varsa bile vermekten vazgeçer. Sayfayı gereksiz yere yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

 •  Bandwidth:

Sayfa yenilendiğinde, sunucunuzun bandwidth’ini harcar. Ne kadar az sayfa yenilemesi olursa, sunucunuzun hattı o kadar rahat olur. Sayfayı gereksiz yere yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

 •  Entegrasyon kolaylığı:

AJAX ile hazırlanmış objeleri/nesneleri, uygulamanızdaki sıra dışı sayfalara bile entegre etmek çok kolaydır. Hazırladığınız bir Yorum Yazma Formu ’nu ele alalım… Bu formu Kitap Detay sayfasına ekleyebileceğiniz gibi, Haber Detay sayfasına da ekleyebilirsiniz. Şöyle ki; Yorumu Gönder düğmesine basıldığında, AJAX kullanarak, formdaki bilgileri merkezî ortak bir “/comment/save.cfm” dosyasına gönderebilirsiniz. Sayfa yenilenmeden. Kitap Detay ve Haber Detay sayfalarında yorum mekanizmasıyla ilgili olarak neredeyse hiç kod yazmazsınız.

 •  Kullanıcıların kafası karışmaz:

Formu kaydetmek için sayfayı yenilemezsiniz. Kullanıcıyı “save.cfm” sayfasına yönlendirmezsiniz. Yönlendirdiğiniz sayfadan nasıl geri dönülür uğraşmak zorunda kalmaz. Kullanıcı aynı sayfada kalmaya devam eder. Kullanıcıdan alacağınızı alırsınız. O da vereceğini verir. Sayfayı boşuna yenilemeyin. AJAX kullanabilirsiniz.

 •  Aşamalı formlar hazırlamak kolaylaşır:

Her ne kadar AJAX ile doğrudan ilgisi olmasa da, Javascript kullanarak, aşamalı Sihirbaz formlar hazırlayabilirsiniz. “İleri” düğmesine basıldığında, birinci formu gizler ikinci formu gösterirsiniz. Form henüz submit edilmediğinden, kullanıcı formu kapattığında, veri tabanına “temp” kayıtlar kaydedilmemiş durumdadır. Mecbur kalmadıkça veri tabanına böyle “temp” şeyleri kaydetmeyin. AJAX kullanabilirsiniz.
 

EKSİLERİ

 •  Kullanıcı deneyimlerinin kayıt altına alınması:

Kullanıcılarınızın yazılımınızdaki deneyimlerini izliyorsanız, yaptıkları her tıklamadan haberdar olmak istersiniz. AJAX kullanılmış sayfalarda bu noktada bazı sıkıntılar çıkabilir. AJAX ile hazırlanmış düğme ve linklerde sayfa çoğu zaman yenilenmez. Adres satırı genelde değişmez. Bu nedenle, klasik teknik yöntemleri kullanırsanız, ziyaretçilerin tıklamalarını ölçemezsiniz. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için, AJAX kodlarınızda, bu tıklamaları ölçen teknikler kullanmalısınız. Kullanıcı deneyimlerini ölçmek için hangi aracı kullandığınız bu noktada önem kazanmaktadır. Eğer Google Analytics kullanıyorsanız, AJAX kullandığınız sayfalarınızı ölçebilirsiniz. Sıkıntı yaşamazsınız.

 •  Sunucudaki bilgi güncellendiğinde ziyaretçinizin ekranını güncellemek:

Klasik AJAX tek yönlüdür; kullanıcının tarayıcısı sunucuyu kontrol etmediği sürece, ekrandaki bilgi güncellenmez. AJAX’ın bu ‘eksikliğini’ ‘gideren’ ‘Reverse AJAX’ yaklaşımı daha uygun olur.

 •  Teknik kadronun bu yeni teknolojiye adapte olması:

AJAX yeni bir teknolojidir. Yararlanılması gereken bir teknoloji olduğu kesindir. Teknik kadrolar bu kadar hevesli olmayabilirler.Uygulama Sunucu teknolojiniz üzerinden kodlama yapan kadrolarınızın bu yeni teknolojiyi öğrenmesi zaman ve maliyet
anlamına gelebilir.

 •  Karmaşık:

AJAX bir Javascript yan teknolojisidir. Klasik Javascript tek başına bile, uygulama altyapınızı karmaşıklaştırmaya yetebilir. AJAX kodlarınızın Javascript kodlarınızı daha çetrefilli hale getirmesine izin vermemelisiniz. Sağlamlığı ve kalitesi dünyaca kabul edilmiş AJAX Frameworkleri kullanabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar, kullandığınız Uygulama Sunucu teknolojisinin önerdiği ve built-in sunduğu AJAX yetenekleriyle işlerinizi halletmeye çalışın.

 •  Tarayıcının İleri-Geri düğmeleri:

Kullanıcılar, bir linki tıklattıklarında, önceki sayfaya geri dönebilmek isterler. Yaptığınız AJAX kodlamasına bağlı olmak üzere, bu düğmeler bazen çalışmayabilir. Uygulamanızı kodlarken, İleri-Geri düğmelerinin sorunsuz çalışmasını sağlayın. AJAX sizin seçiminizdir. Kullanıcılara hiçbir dezavantaj getirmemelidir.

Makaleyi Paylaş
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir