E-Mail Marketing Nedir ve Önemi

E-Mail Marketing nedir?

e-mail marketing Türkçe olarak E-Mail Pazarlama olarak bilinen yöntem, Firmaların-markaların reklam, tanıtım, kutlama, hatırlatma vb. konularda toplu olarak hedef kitleye mail gönderimi sağlamasıdır. İnternetin hayatımızdaki önemi ile maillerin de günlük hayatımızda kullanımı oldukça fazladır. Bu yüzden kullanıcılara doğrudan ulaşmanın kolay yollarından bir tanesi “E-mail Marketing” dir. Mail de bulunan bağlantılar, örnek olarak CGN firmasının yolladığı bir mailde bulunan bir kampanya reklamının üzerinde bulunan “Ürünü Görüntüleyin” butonuna basarak marka sitesine trafik sağlıyor bunun yanında kullanıcı marka ile etkileşim kurmuş oluyor.

Neden E-Mail Pazarlama?

e-mailGünümüzde yapılan araştırmalara göre mail sahibi olan kişilerin %40’ı günlük olarak maillerini kontrol etmektedir. Bu kişilerin aldıkları mailler günlük hayattaki alışveriş tercihlerini, düşüncelerini yönlendirmede oldukça etkili oluyor. Örnek olarak 1978 yılında Digital Equipment Corp Pazarlama Müdürü Gary Thuerk ilk E-Mail Pazarlamasını yaparak, yaptığı kampanya mailinin ardından oldukça ilgi gören kampanya sonuç olarak 13 Milyon Dolar değerinde bilgisayar satışına imza attı. Böylece Gary Thuerk beklenmedik başarısıyla Mail Pazarlamanın önemini keşfetmiş oldu. Özellikle      E-Ticaret sitesi sahipleri için yapılan indirimler, yeni ürünler ve benzeri haberleri ulaştırmakta çok önemli bir etkendir. E-Ticaret hakkında daha fazla bilgi almak için şu konuyu okuyabilirsiniz.

Peki, E-Mail Pazarlama bu kadar kolay mı?

İlk yapılan her zaman en kolayıdır tabi ki ama ne yazık ki artık E-Mail Pazarlama yapmadan önce yardım almak gerekiyor. Bu işlemler yoğun olarak kullanılmaya başlayınca bununla beraber dikkat edilecek unsurlarda ortaya çıktı. Atılacak olan maillerin ulaşacağı mail adreslerinin güncel kullanımda olup olmadığı, atılan mailin zamanlaması, mailin spam olmaması, kişilerin markayla ilgileri, atılan maillerin tasarımı ve dikkat çekiciliği oldukça önemli konulardandır. E-Mail Pazarlama sadece bir mail atmak değildir, öncesinde yapılacak planlama ve tasarım aşaması kritiktir.

E-Mail Pazarlama Nasıl Yapılır?

MailChimp adlı site bu konuda bize yardımcı oluyor. Atacağımız mailin bize tasarımında yardımcı olan eklentisi bulunmaktadır, isteğe bağlı olarak html kodlama bilgisine sahip olan kişiler kendi tasarımını oluşturmakta özgürdür.  MailChimp hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Bunun dışında firmaları hiçbir zahmete sokmadan CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri şirketimizden E-Mail Marketing hizmeti almak için buraya tıklayın.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir