Google Algoritmaları ve Etkileri

GOOGLE ALGORİTMALARI VE ETKİLERİ

Günlük hayatta aradığımız her türlü bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişmek için arama motorlarını kullanıyoruz. Dünyada birçok arama motoru olmasına rağmen bunlardan Google diğerlerine göre açık ara daha fazla kullanılıyor, eğer Google’ın diğerlerine göre farkı ne diye sorarsak vereceğimiz cevap aranılan bilgiye diğerlerinden daha tutarlı bir şekilde ulaşması denilebilir. Bu tutarlılığın temelinde de Google’ın algoritmaları yatıyor. Bu algoritmalar sayesinde aradığınız bilgiye daha çok, sizin istediğiniz yönde ve daha kaliteli siteler üst sıralara çıkıyor. Bu yüzden algoritmalar hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları site üzerinde kullanmak SEO kavramını daha kolay bir şekilde anlamanızı ve sitenizi daha üst sıralarda görmenizi sağlar.

Başlıca Google algoritmalarına değinmek gerekirse;

            1 -) Hummingbird Algoritması

   Hummingbird algoritmasının temelinde, doğal ve insan konuşmasına yakın aramalara en doğru cevabı bulmak vardır, örnek vermek gerekirse arama motoruna “….. Hastanesi nerede?” diye yazdığınızda direk karşınıza bulunduğunuz yerdeki ismini yazdığınız hastahanenin adresi görünecektir.

   Google Hummingbird algoritması sayesinde konuşma diline yakın aramalarda kelime, konu yoğunluğuna göre yapılan sıralamanın aksine cümlenin anlamına bakıp ona göre sıralanır.

   Peki, bunun SEO kavramıyla ilişkisine değinirsek bulunduğunuz konumdan içeriğinizin çeşitliliğine göre her türlü bilgi sizin aramalardaki sıralamanızı değiştiriyor. Çünkü bu algoritma kelimelerin kendisinden çok cümlelerin anlamlarından yararlanır; bu yüzden sitenizin içerik çeşitliliğini olabildiğince arttırmak ve siteye giren kişilerin yorumlarını belirtmesini sağlayıp bunlara cevap vermek önemlidir.

            2 -) Panda Algoritması

Google’ın Panda algoritması, içerik bakımından verimsiz veya içerik kopyalanan sitelerin sıralama olarak daha geriye düşmesini sağlar böylece kullanıcı daha kaliteli ve özgün sayfalara ulaşmış olur. Verimsiz içeriği açıklamak gerekirse; konuya hâkimlik, imla hataları, sadece anahtar kelimelerle doldurulmuş siteler veya çok fazla anahtar kelime kullanımı, içeriğin sürekli tekrar etmesi ve sitenin güncel olmamasıdır.

Sitemizin bu algoritmaya takılmaması için yapmamız gerekenlere gelirsek; en önemlisi site içeriklerinin özgün olmasıdır, anahtar kelime kullanım yoğunluğuna ve konu başlıklarının altındaki içeriklerle uyumlu olmasına dikkat edilmeli ayrıca site güncel tutulup içerik tekrarından kaçınılmalıdır.

            3 -) Penguin Algoritması

Google Penguin algoritması, sitemizde diğer ana başlıkta bilgi bulabileceğiniz Site Dışı Optimizasyon(Off Page SEO) ile doğrudan bağlantılıdır. Algoritma sitenize gelen backlinkleri kontrol edip backlinklerin düzgünlüğü doğrultusunda sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasın düzenler. Backlink alımını iki farklı şekilde değerlendirebiliriz:

  • Organik backlink
  • Organik olmayan backlink

 Google backlinklerin organik olup olmadığını nasıl ayırt ettiğini kısaca açıklamak gerekirse; bu hususta backlink aldığınız sitenin kalitesi daha ön plana çıkar. Eğer kalitesiz sitelerden gerektiğinden fazla ve spam derecesinde backlink alırsanız, Google bunu anlıyor ve siteyi buna göre cezalandırıyor.  Bir forum sitesinde konular altına sürekli kendi linkini paylaşarak backlink almış olabilirsiniz ama forum sitesindeki backlinkler kalıcı olmayacağı için bir önemi kalmayacaktır ya da başka bir sitenin sizin linkinizi kar amaçlı bir şekilde yayınlaması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.  Burada asıl önemli olan; kaliteli sitelerden uzun süreli, paralı olmayan ve sitenizle konu olarak alakalı backlinkler almaktır.  Sizin sitenize benzer ve istikrarlı başka bir sitenin sizin yazdığınız bir yazıyı kullanarak benzer bir konuda açıklama yapması ve sizi linklemesi ya da sözlük ve benzeri ortamlarda siteniz hakkında bahsedilmesi yararlı backlinklere örnek olarak gösterilebilir.

            4 -) Pirate Algoritması

Pirate algoritması, adından da anlaşılabileceği gibi sitelerin kullandığı telif hakkı ihlali oluşturacak siteleri etkilemiştir. Google, sitenizdeki telif haklarını ihlal eden içerikleri tespit ederek bunlara göre site sıralamanızı düşürür veya siteyi direk arama sonuçları dışına çıkarabilir. Bu durumdan en çok etkilenen siteler korsan bir şekilde film, müzik ve benzeri paylaşım yapan sitelerdir fakat Google, site içerisinde paylaşılan içeriğin özgünlüğünü anlayabildiği için bunlara genel olarak diğer sitelerden kopyalanmış ve paylaşılmış içerikler de dâhildir. Kısaca korsan içerik paylaşmamanız ve paylaştığınız içeriğin sahibinin iznini alarak paylaşmanız bu algoritma nedeniyle oluşabilecek kötü etkilerden sizi korur.

            5 -) Mobilegeddon Algoritması

Günümüzde akıllı telefon kullanımı dünya çapında %67’lik bir kullanım oranına sahip ve insanlar telefonları ile sürekli etkileşim içindeler. Bu da mobil aygıtların internet üzerindeki önemini açık bir şekilde belli etmektedir. Mobil uyumlu olmayan internet siteleri kullanıcı için sitenin kullanışlılığını olumsuz etkiler.

Mobilegeddon algoritması, mobil uyumlu sitelerin daha üst sıralarda olmasını sağlar ve bu yolla kullanıcının mobilde daha anlaşılabilir ve düzgün görünen sitelere girmesini amaçlar bu sebepten sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı çok önemlidir.

 

           

            6 -) RankBrain Algoritması

RankBrain algoritması, yapay zekâ temeli ile çalışır, algoritma arama yapılan cümle ve arama sonuçlarından alınan verimi eski aramalardan analiz ederek aramanın ne amaçla yapıldığını anlamaya çalışıp daha yararlı ve verimli siteleri üst sıraya çıkarmaktadır böylece daha kaliteli içeriğe sahip siteleri daha ön plana çıkarmaktadır. Yani sitenizin amacı ve içeriğinin uyumluluğu ve içeriklerin kullanıcıya yardımcı olabilmesi oldukça önemlidir.

            7 -) Possum Algoritması

Possum algoritması yerel arama sonuçlarını düzenlemek için yapılmış bir algoritmadır, asıl amacı fiziksel olarak varlık gösteren yerlerin sizin aramanıza göre daha üst sıralara çıkarılmasıdır böylece kullanıcıya daha kolay bir şekilde aranan şeye ulaşması amaçlanmıştır. Örnek vermek gerekirse Google’a “yemek” yazdığımız zaman Google size sizin bulunduğunuz konuma yakın yemek yerlerini gösterir fakat bu algoritmadan fiziksel olarak varlık göstermeyen siteler de etkilenmiştir. Yine aynı örnekten yola çıkarsak yemek sepetinin sizin bölgenize verdiği siparişlerin olduğu bölüme aktaran linkleri de üst sıralarda çıkar ama yemek sepeti fiziksel olarak yeri bulunan bir şirket değildir.

            8 -) Fred Güncellemeleri

Fred aslında bu ve bundan sonraki Google algoritmalarına gelecek güncellemelerinin genel ismidir ve resmi olarak onaylanmayan bir algoritmadır(Diğer algoritmaların çoğunda olduğu gibi). Başlarda bu algoritmaya isim verilmedi fakat 8 Mart sabahı Gary Illyes şaka olarak tüm algoritma güncellemelerine “Fred” ismini verme önerisinde bulunduktan sonra güncellemenin adı Fred olarak kalmıştır.

Fred güncellemesinin araştırmalar sonucunda en çok fark edilen yanı içerik kalitesi olmayıp tüm gelir amaçlarını reklam ve ortaklık gibi şeylere yükleyen sitelerin sıralamasını düşürmek olmuştur. Böylece içerik bakımından geri planda kalan siteler olumsuz şekilde etkilenmiştir.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir