Google Trends

      Google Trends, arama terimlerinin ve eğilimlerin popülerliğini karşılaştırmamıza olanak tanıyan bir araçtır. İlk kez 2006 yılında karşımıza çıkmış olan Google Trends bize arama motorlarının hangi kriterlere göre değerlendirme yaptığı konusunda bilgiler vermektedir. İlk görücüye çıktığı zamanlar Google trends, kullanıcılar tarafından sadece bir istatistik kaynağı olarak görülmekteydi ancak zamanla bu hizmet geliştirildi ve SEO verileri ile sektör durumunu birleştirerek kullanabileceğimiz en etkili alanlardan biri haline geldi. SEO hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.

Google Trends ve Anahtar kelimelerin Kullanılması

      Anahtar kelime araştırması, Google trends için en belirgin Seo tabanlı kullanım gibi görünüyor ancak Google'ın diğer hizmetlerinden olan Anahtar Kelime Planlayıcısı tarafından genellikle göz ardı ediliyor. Aslında Google trends bu platformlara mükemmel bir tamamlayıcı olarak hizmet eder. Örneğin bir kelime için arama yaptınız, Google trends size ilgili arama için verileri popülerlik durumuna göre gösterebilmektedir. Ek olarak Google trends'in bir diğer fark edilebilir özelliği bilgilerin sürekli bir güncellenme halinde olduğu ve akabinde listeye yeni maddelerin eklenmesidir. Böylece her zaman göz önünde olan anahtar kelimeleri seçebilme imkanına sahip olursunuz.

Google Trends Kullanımı ve Faydaları

      Google Trends, marka popülerliğini ölçmenize, iş gezisine hazırlanmanıza, yeni pazarları tanımlamanıza, teknoloji trendlerini izlemenize ve daha net bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Google trends'den alınan veriler ile dünya üzerinde o an en çok ne popüler, insanlar ne ile ilgili konuşuyor öğrenilebilir ve bu sayede bugünkü yazım ne ile ilgili olsun diye düşünmeden en popüler konuları seçebilirsiniz.

      Google trends eklentisini bulunduran siteler hoş bir görüntünün yanı sıra sitedeki kullanıcıların ilgilerini çekip sitede daha fazla zaman harcamasını sağlayarak sitenin Seo'sunu artırarak Google aramalarında öne çıkmasında etkili olur. Sitenizin seo eksiklerini görmek ve daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

      Google trends'in bir diğer göze çarpan özelliklerin birisi anlık bilgiler vermesidir. Çeşitli teknolojiler bu bilgileri verebilecek özelliklere sahip alt yapılarının olmasına rağmen hiçbiri Google kadar başarılı olamamıştır. Google Trends ana sayfasındaki sizin anahtar kelimeniz ile ilgili başlığa tıklamanız durumunda son yayımlanan makale ve araştırma verileri yönelik verileri bölgesel olarak elde edebilir ve anahtar kelimenizi bu verilere bağlı kalarak seçebilirsiniz. Yazılarında anlık dünyadaki olaylara yönelik konulardan bahsetmek isteyen kullanıcılar için bu oldukça önemlidir. Sitenizin trafiğini yükseltmek için üstün profesyonel ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir