MİNİMALİZM VE WEB SİTELERİ

Minimalizm sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır köken olarak 1960’lara dayanır. Peki neden bu kadar popüler diye sorarsak son 10-15 yıl içinde dünya çapında teknolojinin hızlı bir şekilde büyümesiyle beraber insanlar yaşamlarını daha hızlı yaşamaya başladı istenilen bilgiye saniyeler içinde ulaşma, telefonda saniyeler içinde istediğimiz yemeği sipariş etme ve maddelerin hızlı ve kolay bir şekilde bulunabilmesi insan hayatını büyük bir ölçüde değiştirdi. Artık yapılan her teknolojik gelişim insan yaşamında gerçekleşen olayları sade ve hızlı bir şekilde çözmeye doğru yöneldi. Haliyle bundan web siteleri de etkilendi.

 

Peki Neden Minimalist Web Siteleri ?

Bütün teknolojik gelişmelerle beraber hayat hızlanınca ister istemez web siteleri de minimalist yani sade, hızlı yüklenen ve kolay anlaşılabilir olması gerekti bu sebeple kullanıcı siteye girdiği zaman anlatılmak isteneni daha hızlı ve rahat bir şekilde anlatan, göz yormayan siteleri tercih etmeye başladı öte yandan minimalist web siteleri SEO’ya da yararlı bir hale gelmiştir peki nasıl derseniz sayfaların hızlı yüklenmesi, mobil olarak daha verimli çalışması gibi sebepler sayılabilir.

SEO ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Minimalist Sitelerde Neler Ön Planda?

Minimalizm temel alınmış sitelerde genelde 4 faktöre dikkat edilir.

1-) Anlatılmak istenilenin net yansıtılması.

Sitenizin kullanıcıya vermek istediği mesaj çok önemlidir. Eğer site kullanıcıya mesajını düzgün bir şekilde yansıtamazsa, kullanıcı mesajı kavrayamaya çalışırken işin içinden çıkamayıp daha farklı sitelere yönelebilir.

Örnek verirsek, bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün kullanıcı siteyi açtığı anda büyük ihtimalle karşısında satılan ürünleri düzgün bir şekilde gösteren, gerekli minimum bilgiyi yansıtan varsa indirimleri direkt bir şekilde görmek ister. Peki ilk açılan sayfayı satılan ürünlerle alakası olmayan bir sayfa olduğunu düşünün muhtemelen kullanıcı daha oraya bakmadan satılan ürünler nerede diye araştırmaya bakacaktır, bu da kullanıcı bakımından daha karışık ve alışması zor bir site olarak gözükecektir.

2-) Seçeneklerin olabildiğince az olması.

Şu sıralar popüler olan sitelere baktığınız zaman genelde girdiğiniz sitede buton sayılarının 3 ila 5 arasında olduğunu görürsünüz. Olası seçenekleri kümeler haline getirip kullanıcının daha hızlı ve anlaşılabilir şekilde istediği seçeneğe ulaşması kullanıcı tarafından çok önemli bir faktördür çoğu site de bu yöntemi kullanmaktadır.

Facebook’un ayarlar bölümü söylenebilir. Siteye ilk girdiğiniz zaman karşınıza Profilinizi, ana sayfayı, bildirimleri vs. gösteren butonlarla karşılaşır, ayarlar bölümüne tıkladığınız zaman sol tarafta ayarların da kendi içinde kümelendiğini görebilirsiniz bu yöntemle istediğiniz değişikliği daha anlaşılabilir ve hızlı bir şekilde yapmış oluyorsunuz.

3-) Renk Paletleri

Minimalist tarzın en önemli faktörlerinden biri renk seçimleridir. Renk olarak çok sayıda ve birbirinden bağımsız renk seçimi sitenin zor anlaşılmasını ve gözü daha yoran bir hale gelmesine sebep olur. O yüzden renkler genelde 2 ya da 3 farklı renk ve bu renklerin tonları şeklinde yapılmaktadır. Yine şu anda popüler olarak kullanılan sitelere baktığınız zaman renk seçimlerinin bu yönde olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse net mesaj veren, olabildiğince az içerikle çok mesaj veren, renklerin uyumlu olduğu ve hızlı siteler minimalist olarak tasarlanmış sitelerdir ve gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Siz de yeni sitenizde minimalizm etkisine ulaşmak istiyorsanız CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri’ne başvurabilirsiniz.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir