SİTE DIŞI OPTİMİZASYON (OFF PAGE SEO)

Site dışı optimizasyon, yani diğer adıyla “Off Page SEO“; sitenize dizinler, bloglar, sosyal medya gibi harici kaynaklardan gelen bağlantı isteklerini temsil etmektedir. Bu yöntemlerden birkaçı şu şekildedir;

Off Page SEO ile markanızın web sitesine link kazandırabiliriz. Siz de daha fazla link kazanmak istiyorsanız CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal İmleme: Kullanıcıların sitelerindeki yazı/konuları sosyal medya hesapları veya paylaşım siteleri üzerinden paylaşarak imleme yapmasıdır.
Bu yöntem şu an için en hızlı imleme yöntemidir.

Blog backlinkler: Çeşitli bloglar veya sitelerden konunuza bağlantı verilmesidir. Bu yöntemde yüksek PageRank’e sahip sitelerde yorumlar yaparak link kazanabilirsiniz. Burada önemli nokta linklerin DoFollow olmasına dikkat edilmesidir. Ancak Google’ın en son algoritma değişikliklerinde DoFollow linki fazla, NoFollow linki az olan sitelerin yapay link sahibi olduğu mantığıyla kalitelerinin azaltıldığını düşünürsek her ikisini de dengeli kullanmak faydanıza olacaktır.

Dizin Backlinkler: DMOZ gibi büyük ve kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek link kazanma yöntemidir. Bu yöntemde kaliteli dizinlere sitenizi ekleyerek
sitenizin arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta vardır. Birincisi eklediğiniz dizinin kaliteli, yani çöp dizin olmaması. İkinci önemli nokta ise sitenizin içeriğiyle eklediğiniz kategorinin uyumlu olmasıdır.

Makale Backlink: Bu yöntemde sitenizle ilgili kaliteli sitelerde tanıtım yazıları yazarak veya konu içinde sitenize bağlantı vererek link kazanabilirsiniz. Önemli nokta linklerin kaliteli sitelerde bulunmasıdır. Aksi takdirde faydadan çok zararı olacaktır sitenize.

Profil Backlink: Arama motorları tarafından önemi yitirilen bir yöntem olan profil backlink ile forum veya benzeri sitelerde üyelikler açarak imzaya site ekleyerek kazanılan backlink çeşididir. Artık fazla önemsenmediği için sitenize diğer yöntemler kadar faydası olmayacaktır.

 

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir