Veri Kurtarımı

Verilerinizin Kıymetini En İyi Bilen Sizler

Belli bir iş veya işlem akışındaki bulunduğumuz çağda ‘veri’ en değerli kaynağımızdır. Günümüz çağında hızlıca bir akış içinde bulunan kontrollü veya kontrolsüz verilerin işlenmesi üzerine birçok veri madenciliği (data mining) ve veri toplayıcılığı (data gathering) sistemleri üzerine çalışmalar artmıştır. Bunlarla beraber hızla artan veri hırsızlığı veya veriler üzerine odaklanan siber saldırıların oranı da yükselmiştir.

            Kendi emeklerimiz ile topladığımız, edindiğimiz veya kayıt altına aldığımız verilerimiz, bizim için önemlerine göre net bir maddi değere ulaşabilecek seviyelere gelmektedir. Birçok firma için bu veriler direkt olarak nakit para şeklinde de tabir edilebilmektedir. Diğer tüm hırsızlar gibi siber hırsızlar (hackerlar) belli başlı firmaların sistemlerine sosyal mühendislik teknikleri ile sızma girişiminde bulunup bu sistemlere girişlerini sağlamaya çalışmaktadır. İçerisinde bulundukları sistemlerin verilerini farklı yöntem ile verinin sahibi tarafından ulaşılamaz hale gelmesini sağlanmaktadır. Bu yöntemlerin devamında ise çaldıkları veriler için fidye istenmektedir ve bu şekilde gelir elde etmektedir.

            Verilerimizin değerini diğer değerli varlıklarımız gibi kaybetmeden anlamayabiliriz. Fakat bu bizim verilerimizin değerini düşürmemektedir. Verilerimizin bizimle beraber kalabilmesini sağlayabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin arasında yapabileceğimiz en kolay ve en güvenilir yöntemlerden birisi ‘yedek alma’dır. Verilerimizin yedeklerinin bir veya birden fazla konumda yedeklerinin bulunması, bu verilerin kayıbı veya bozulması durumunda geriye dönüş yöntemi ile kayıbı minimuma indirmemizi sağlamaktadır. Hatta günlük olarak alınabilecek yedekler sayesinde bu zararımız sıfıra inmektedir.

            Fakat her sistemin bir kötü zamanı olabilir. Ne kadar yedeklerin alınması veya güvenliğin sağlanması maksimumda bulunsa da günümüzde %100 aşılamayacak bir siber güvenlik sistemi bulunmamaktadır. Bu açıklıkların fark edilebilmesi ve bu açıklıklar tarafından görülen zararlar sonucunda fiziksel ortamda (serverlar, bilgisayar hdd’leri, vb…) bulunan verilerimize zarar gelmesi mümkündür. Bu ortamlardaki veri kayıplarını iki farklı başlık altında inceleyebiliriz.

1-)Fiziksel Hasar

            Çok çeşitli arızalar, insan hatalarından ve doğal felaketlerden kaynaklanabilecek depolama ortamına fiziksel hasar verebilir. Metalik yüzeyler üzerine elektromanyetik akımlar ile veri okuma-yazma işlemleri sağlayan sabit disklerin üzerinde bulunan verilerin fiziksel bir şekilde bozulması anlamına gelmektedir. Bu arızaların olma olasılığı çok düşük olan nedenlerini bir kenara alırsak, sonuçları çok daha büyüktür ve kaybolan verinin gelememesini sağlayacak bir biçimde verilere hasar verebilmektedir. Önlenebilmesi için çalışan sistemin olabildiğince uygun koşullarda bulunmasına özen gösterilmelidir. Gelen elektriğin akımından odadaki ısı veya tozun oranına kadar belli bir aralıkta bulunmasına önem gösterilmelidir.

2-)Mantıksal Hasar

            Mantıksal hasar terimi, hatanın donanım üzerinden bir sorun olmadığını ve yazılım düzeyinde çözümler gerektiren durumlarını ifade eder. Bazı durumlarda, bir bölüm sabit disk sürücüsündeki veriler bölüm tablosuna veya dosya sistemine veya aralıklı ortam hatalarına bağlı olarak okunmayabilir. Bu durumların bir kısmı sistemin korozyonundan kaynaklanabilir olabilirken bir kısmı da harici kişiler tarafından gerçekleşen saldırılar ile olmaktadır. Bu tür hasarların veri kurtarma işlemi, özel bir fiziki donanıma ya da plakalara erişime ihtiyaç duyulmadığı için, donanım uzmanlarına gerek duyulmadan yardımcı yazılımlar ile gerçekleştirilebilir. Fakat bu yazılımların düzgün kullanılmaması dâhilinde var olan veya kurtarılabilecek olan verilerin de kaybolmasına neden olunabilir.

            CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri olarak, mühendislerimiz tarafından profesyonel bir şekilde verilecek olan hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız veya durumunuz hakkında bilgilenmek istiyorsanız teklif formumuzu doldurabilirsiniz veya 0 232 343 44 91 numarası üzerinden bizimle iletişime geçerek konu hakkında bilgilenebilirsiniz.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir