Web Tasarımın İncelikleri

Günümüzde teknolojinin ve getirdikleri yadsınamaz derecede artmış durumda. Değişen sosyal platformun yanında yerini koruyan en önemli alan ise tartışılmaz şekilde web siteleri. İyi bir web tasarıma sahip olmak size ve şirketinize birçok önemli avantaj sağlamakta. Bunlardan en önemlisi güzel bir web tasarım sayesinde kullanıcı sayınızı ve bunun ile birlikte satışlarınızı arttırmak. Bu yazıda size web tasarım yaparken dikkat etmeniz gereken kriterlerden bahsedeceğiz.

" Web tasarımlarınızı kullanıcı memnuniyetine göre en düzgün şekilde optimizasyonu için CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetlerinden destek alabilirsiniz."

Sitenin içeriği

En başta düşünmeniz gereken şey sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcı kitlesi. Kullanıcılarınızın sitenizi ziyaret ettiği zaman aradıkları bilgiyle en kısa şekilde ulaşması gerekmektedir. Aksi takdirde bu ziyaret kullanıcılarınızın sitenizden anında ayrılmasıyla sonuçlanır. Bunun için ise açılışta güzel tasarlanmış bir ana sayfa ve kullanıcıların genellikle web sitenizde en çok edinmek istediği bilgilerin başlangıç sayfasında bulunmasında fayda vardır.

Okunabilirlik

Neredeyse hepimizin yaptığı ancak yanlış olan bir durum görselliğe gerektiğinden fazla önem vermemiz. Güzel görünmesi için süslü ve abartılı yazılar ya da görseller kullanıyoruz. Ancak kullanıcının memnuniyeti için yazı fontlarımızın ve büyüklüklerinin olabildiğince ‘user friendly’ olmasına dikkat etmeliyiz. Paylaşımlarınızın okunabilirliği arttırmak için mümkün olduğunca liste şeklinde olmasında yarar vardır. Yazımız daha uzun olsun, çok çalıştığımızı emek verdiğimizi görsünler düşüncesinden çıkıp, konu ile ilgili paylaşmak istediğimiz bilgileri kısa ve öz şekilde kullanıcılarımız ile paylaşmalıyız. Aksi takdirde kullanıcıların büyük çoğunluğu gereğinden uzun yazılar ile karşılaştığında almak istedikleri bilgileri sizin sitenizden çıkıp başka sitelerde arayacaklardır.

Responsive tasarım

Günümüzde artık web sitelerine bilgisayarlardan olduğu kadar, telefon ve tabletlerden erişim sağlanmakta. Web tasarımlarınızın bilgisayarlarda olduğu gibi her marka model telefonlar için düzgün şekilde görüntülenebilir olması gerekmektedir.  Ancak web sitenizin her çözünürlüğe göre ayrı olarak tasarlanmadığı durumlarda mobil ağlardan erişim sağlayan kullanıcıların sitenizde zaman geçirmesi imkansız hale gelir.

Hız

Sitenizin ne kadar sürede açıldığı ve sayfalar arasındaki geçişin ne kadar hızlı olduğu kullanıcıların en önem verdiği noktalardandır. Eğer web siteniz yeterince hızlı değilse kullanıcıları sitenizde tutmak mümkün olmaz. Bunun için kullandığınız scriptlere, kullandığınız görselleri internetten çekmek yerine dosyalarınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kullandığınız fotoğrafların boyutu sayfanızın yüklenmesinde çok büyük önem taşır. Web sitenize fotoğraf yüklemeden önce kesinlikle boyutlarını küçültmek için toollar kullanmayı unutmamalısınız.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir