WEB TASARIMDA SIK KULLANILAN TERİMLER

RESPONSIVE WEB DESIGN

Günümüzde internete bağlanılan cihaz türlerinin artması(telefon,tablet vs),  ekran boyutlarında ki çözünürlük standartlarının daha esnek bir hal almasıyla arayüz geliştiriciler daha fazla uğraş göstermek zorunda kalmaktadırlar. Bütün çözünürlükle uygun olan tasarımlara responsive tasarım denilmektedir. Sayfanın görüntülendiği ekran boyutuna göre görüntü sağlıyor.  Böylece tablet , telefon, bilgisayar gibi aygıtlara özel görüntüler oluşuyor.

 

Sizde çağın ihtiyaçlarına ayak uyduran web sitelerine sahip olmak isterseniz teklif formumuzu doldurabilir yada iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

HTML

Hypertext Markup Language yani hiper metin işaretleme dili olarak çevrilebilir. HTML kodlarıyla kendi başına çalışabilen bir program yazılamaz, bu dili yorumlayabilen programlarla çalışan programlar yazılabilir. Bu yüzden HTML bir programlama dili değildir.

Görüntü, video ve yazı içeren sayfaları basitçe birbirine bağlamak ve browserlarda düzgün görüntülenmesi için gerekli olan kuralları belirlemektir. Bu kodları browserlar okur, anlamlı hale dönüşebilcek şekilde yorumlayıp görselleştirir. Bu yüzden siteler her browserda farklı sonuçlar verir.

WEB BROWSER

Web sayfalarını görüntülemek için kullanılan arayüz programlarıdır. Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari hepsi birer browserdır.

CACHE TUTMA

Bir web browser bir sayfayı getirdiğinde browser sayfanın bir kopyasını yerel bilgisayarda saklar. Tekrar aynı sayfaya istekte bulunulduğunda browser önbelleğe alınmış versiyonun geçerli olup olmadığını kontrol eder ve geçerli ise kullanıcıya sayfayı gösterir. Bu yöntem ile hem sayfanın kullanıcı tarafında daha hızlı dolması sağlanır hem de server’a tekrardan istek gelmediği için sayfa tekrardan render edilmek zorunda kalmaz.

SERVER

Ağ üzerindeki bir bilgiyi farklı kullanıcılara, sistemlere dağıtan donanım ve yazılıma verilen addır. Sunucular(server) sorunsuz çalışmak üzere tasarlanmış güvenilir bilgisayar sistemleridir.

RENDER

Render, (bilgisayarda) çizilmiş olan ham modeli bir program aracılığıyla işleyip resim haline çevirmektir.

Daha fazlası için Jargon Sözlüğü sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

WEB TASARIMDA SIK KULLANILAN TERİMLER” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: SEO Uyumlu Bir Sitede Olması Gerekenler | CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir