Windows 10

Windows 10 incelemeWindows kullanıcıları yeni işletim sistemi Windows 9 ’u beklerken Microsoft bir sürpriz yaparak yeni işletim sisteminin adını Windows 10 olarak tanımladı ve şu şekilde açıkladı.  “Windows 10, Windows’u bir adım öteye taşıyor. Windows 10, küçük bir değişiklik değil, sayısız kullanıcıyı etkileyecek yeni bir Windows.”  Bu şekilde yeni işletim sisteminin ara bir sürüm değil olmadığını ve kapsamlı değişiklikler içerdiğini belirtti. Hatta geliştiriciler için teknik sürümü yayınladı bile. Dilerseniz teknik sürüm’ü buradan yükleyebilirsiniz. http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/preview

Uygulamalara bakış

Windows 8 Metro arayüzünde çalışan uygulamalar telefon ve tabletlerde farklı platformlarda ve farklı kaynaklardan çalışıyor. Windows 10’da ise aynı çekirdekle farklı platformlarda çalıştırması beklenmiyor, fakat uygulamaların aynı mağazadan indirilip tablet ve telefonlarda aynı şekilde çalışması bekleniyor.

Fiyat

Windows 9 beklenirken sürümün bedava olacağına dair dedikodular vardı. Bazı kaynaklara göre Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olacağı söyleniyor bazı kaynaklara göre ise Win Xp ve sonrasına ücretsiz olması bekleniyor. Eğer ücretsiz yayınlanırsa en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi olması bekleniyor.

Cortana

Şuanda sadece Windows Phone 8.1’de bulunan akılla asistan Cortana’nın Windows 10 ile beraber masaüstü versiyonuna  gelmesi bekleniyor.

Başlat Menüsü

Windows kullanıcılarının vazgeçilmezi olan Başlat menüsü büyük eleştiriler sonucu tekrar geri gelecek fakat Windows 8’in dinamik yapısından da kopmayacak.

Uygulama Ekranı

Windows 8’de kullanıcıların bir türlü sayfayı kapayamama, bir önceki sayfaya geri dönememe problemleri Windows 10’da sona eriyor. Windows 8’de uygulamalara dayatılan tam ekran sorunu Windows 10’da yerini kullanıcı tercihine bırakıyor.

Ekrana Tutturma

Windows’un büyük kullanım kolaylığı sağlayan “Snap” yani; aynı ekranda birden fazla sayfayı birbirini etkilemeyecek şekilde görüntüleme özelliği Windows 10’da farklı bir boyut kazanacak ve 4 farklı sayfa aynı anda görüntülenebilecek.

Windows 10 kullanıcı sürümü

Teknik sürümün yayınladığından bahsetmiştik , kullanıcı sürümünün de Microsoft BUILD konferansından sonra 2015 yılının ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir