wordpress site, CGN yazılım, wordpress web sitesi, wordpress avantaj ve dezavantajları

WordPress Avantajları ve Dezavantajları

Kolay kurulum ve Kodlamaya Gerek Olmaması

Wordpress’in en çok kullanılma sebebi kurulumunun çok kolay ve rahat olmasıdır. Kurulum sırasında yapılması gereken temel adımlar videolar aracılığıyla kolaylıkla bulunmakta. Eskiden olduğu gibi basit bir web site için bile az da olsa Html CSS bilmek gerekiyordu. Ancak günümüzde birçok kişi artık kolaylıkla ve uygun fiyatlarla web sitesi sahibi olabiliyor.

CGN Yazılım & Bilişim Hizmetleri olarak güvenilir, her çözünürlükte kusursuz çalışan isteğinize yönelik WordPress site tasarımları ile hizmetinizdeyiz.

Eklentiler Sayısının Fazla Olması

Wordpress site sahibi olurken kafanızdaki tasarımı web sitenize nasıl yansıtacağınıza dair geliştirilmiş olan binlerce eklenti mevcut. Bu eklentiler sadece tasarımsal olmakla kalmayıp güvenlik, veri depolama, spam engelleme, SEO ve sitenize giren ziyaretçi sayılarını, ne kadar süre kaldıklarını dahi analizleyen özellikler de bulunmakta.  İstediğiniz zaman eklentilerle oluşturduğunuz tasarımınızı tekrar kolay bir şekilde düzenleyip isteğinize göre şekillendirmeniz de mümkün.

Tema Çeşitliliği ve Kolay Tasarım

Tüm firmalar belirli aralıklarla şirketlerinin düzenlerini, logolarını, çalışma sistemlerini değiştirmek ister. Web siteleri de bunlara örnek olarak gösterilebilir. Çoğu firma gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak istersen web sitelerinin tasarımları ile ilgili değişliklere gitmek ister. WordPress in avantajlarından biri de bu noktada görülmektedir. WordPress sitesi kurulumunda seçmiş olduğunuz temayı kolaylıkla değiştirme, dilerseniz aynı içerikler ile bambaşka ve tümüyle yeni bir tasarıma sahip olma imkanınız bulunmakta. Normal şartlarda aylarınızı alabilecek bir web site tasarımı WordPress ve sundukları sayesinde çok daha kısa zamanda oluşmakta. Hoşunuza giden herhangi bir temayı seçip kullanıcılarınızın da hoşuna gidebilecek web sitelerine sahip olabilirsiniz.

Arama Motorlarına Etkisi

Fazla sayıda eklenti bulunmasının getirilerinden olan bir özellik yukarıda bahsettiğim gibi SEO imkanı. En azından web site tasarımı kadar zaman ve emek harcanan bir durumdur yüksek SEO’ ya sahip olmak. WordPress eklentilerini kullanarak Google, Yandex vb. arama motorlarında üst sıralarda kendinize yer bulabilirsiniz. SEO eklentilerinin kullanımı sizin kendi kodlayacağınız siteye göre oldukça avantajlı bir konumdadır. Tek yapmanız gereken WordPress’in sunduğu SEO eklentileri ile birlikte çalışmalarınızı sürdürmek.

Kontrol Panelinin Kullanımının Kolay Olması

Sitenizi sıfırdan kurduğunuzda ya da kurulan bir site üzerinden değişiklik yapmak istediğinizde, bu işlemi yapacak olan kişinin kendine ait yönetim panelinin olması oldukça önemlidir. WordPress yönetim paneli sayesinde web sitenizde bir düzenlemeye gitmek istediğiniz zaman, sayfaların içerik yönetimi, görsel eklemek, butonların, formların ve çeşitli ayarlamaların düzenlenmesi hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek adımlardır. Bu sayede web sitenizin düzenlenme işlemini kısa sürede bitirebilirsiniz.

Kaliteli Görünüm ve Sunuş

Web sitenizde WordPress kullanımı sizi tasarımsal olarak üst seviyelere taşır. Gerçek bir frontend uzmanı olmadığınız sürece WordPress temalarında olduğu gibi şık tasarımlar çıkarma ihtimaliniz oldukça düşüktür. WordPress’ de kullanacağınız tüm temalar görünüm ve sunuş açısından oldukça ileri seviyedir. Kaliteli görünüm ve sunuş sonucunda web sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar açısından en azından görsel olarak oldukça iyi izlenim bırakacağınıza emin olabilirsiniz.

İşlemciyi Fazla Yorması

Wordpress’in avantajlarından bahsettikten sonra sıra geldi dezavantajlarına. WordPress’in temel sorunlarından birincisi işlemciyi fazla yormasıdır. Hosting firmanız domaininizi tutmanız için ayırdığı bölüm içerisinde sitenizi barındırıp, WordPress’ in sunduğu tüm özelliklerde burada bulundurulur. Buna sitenize yüklediğiniz eklentileriniz, onların içerisindeki scriptler, sitedeki tüm sorgular giren ziyaretçiler de dahildir. Eğer sisteminizi fazladan eklentiler ve kullanımda olmayan dosyalar ile doldurursanız işlemci kullanımı artar, siteniz yavaşlar ve emin olun ana sayfanızı açmak dahi bile isteyemez duruma gelirsiniz. Hostinginizi almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurda bu yüzden hostinginizin CPU kullanımıdır. Olabildiğince yüksek CPU kullanım alanı bulunan hostingleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Verilerinizin Gizliliği

Wordpress piyasaya çıktıktan bir süre sonra sitenizin içinde bulunan dosyaların, bilgilerin yeterince güvende olmadığı konusu gündeme geldi. Örneğin sitenizin içinde bulunan bir form üzerinden girilen bilgilerin tam gizlilik unsurlarına uymadan internet ağından geçtiği ve bu bilgilere sızılabileceği üzerine konular konuşuldu. Başka bir örnek verilecek olursa bazı eklentilerin yeterince güvenlik sağlamadığı ve bu eklentilerin sitenizde bulunması yüzünden database şifrelerinden tüm dosyalarınıza kadar bilgilerin açığa çıkabileceği konusu üzerinde duruldu. Açıkçası bu konu üzerindeki yaklaşımlar yanlış ya da yalan da diyemem. Kendim de bir WordPress kullanıcısı olduğum için konusu geçen açıkları saptayabilmek için test amaçlı olarak saldırılarda bulundum ve gerçekten de veri tabanı şifrelerine kadar erişimin söz konusu olduğunu gördüm. Ancak WordPress de bunun farkında olacak ki bazı eklentileri mağazasından kaldırdı ve ayrıca kullanıcıların siteleri için güvenlik önlemleri alması adına güvenlik eklentileri de çıkardı. Son zamanlarda WordPress’ in güvenlik sorunlarının oldukça azaldığı görülmektedir.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

WordPress Avantajları ve Dezavantajları” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir