Yapay Zeka Şirketi Bloomsbury AI, Facebook Tarafından Satın Aldı

yapay zeka foto 1Facebook, yapay zeka konusundaki yatırımlarına ek olarak Bloomsbury AI şirketini satın aldığını duyurdu. Bu gelişmeye şirketin önceden sahip olduğu AI araçları da eklenirse bu yatırımların asıl odaklandığı sahte haberler ile mücadelede konusunda Facebook’un ne kadar ciddileştiği belirginleşti.

İlk olarak 2016 yılında ABD’deki başkanlık seçimlerini etkilediği iddiasıyla gündeme gelen sahte haberler, tetiklediği tehlike uyarısı ile birçok sosyal medya uygulaması bu tür sahte haberlerin yayılmasını engellemeye odaklandı.

Daha önce Google da yapay zeka şirketi DeepMind’i satın alması ve başarılı projelere imza atması ile yapay zekaya olan ilgisini ve verdiği önemi arttırdığını gösterdi. Sosyal medyadaki içerik sorunlarının giderilmesi birçok farklı noktada önem teşkil ediyor ve sosyal medya şirketleri de bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyor. Sahte haberleri daha paylaşılmadan tespit etmek isteyen şirket, yapay zeka süzgecinden geçen içerikler için ise insanlardan oluşan bir ekip oluşturmaya çalışıyor. Şirketin şimdiki amacı ise yapay zekayı daha etkili bir filtre haline getirmek olarak belirtiliyor.

CGN Yazılım ve Bilişim Hizmetleri olarak, mevcut internet sitelerinizin ilgili görevlilerine sosyal medya danışmanlığı konusunda hizmeti vererek hedef kitlenizin genişlemesine, internet sitesi trafiğinizi artmasına yardımcı olabiliriz. Mühendislerimiz tarafından profesyonel bir şekilde verilecek olan hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız lütfen teklif formunu doldurun.

yapay zeka foto 2

Bloomsbury AI'nın kurucularından Sebastian Riedel'ın faaliyetlerine baktığımızda Facebook’un aslında tam da ihtiyacı olan bir satın almaya imza attığını görüyoruz. Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da olan Bloomsbury AI, öz devinimli öğrenme yoluyla belgelerde kullanılan doğal dili anlama üzerine odaklanıyor. Markaların sahte haberlerle mücadele etmesine yardımcı olacak araçlar geliştiren bir şirket olan Factmata'nın da kurucusu olan Riedel, Bloomsbury AI ile içeriklerin diline odaklanıyor.

2 milyar kullanıcısı bulunan platformun kendisi için bu kadar önemli bir konuda sadece insanlara bağlı kalmamak istemesine şaşırmamak gerekiyor. Finansal detaylar açıklanmamış olsa da Facebook’un, 23 ila 30 milyon dolar arasında ödeme yaptığı tahmin ediliyor. Bloomsbury AI'nın içerik denetimine ilişkin ilk uygulamalarını Facebook'ta ne zaman göreceğimiz ise şu an için belirsiz. Fakat platformda kullanılacak yeni yapay zeka araçlarının haberin içeriğine hakim olacağı ve haberin doğruluğunu/yanlışlığını farklı kaynaklar üzerinden çok daha kolay bir şekilde teyit edebileceği önümüzdeki süreçlerde bir kesinlik kazanmış bulunuyor.

Makaleyi Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir