Yardım Merkezi

İnternet, bilişim ve teknoloji ile ilgili sıkça karşılaşılan sorular


Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre 1 milyon civarındaki şirket web sitesini kurmak zorunda. Firmaların kendi adlarına internette isim tescili ve web alanı (hosting) hizmeti almaları gerekmektedir. Yeni yasanın yürürlüğe konulmasına ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan 1535 maddelik tasarı mecliste kabul edildi.

Firmaların, yeni yasal düzenlemeler neticesinde getirilen hukuki yaptırımlara tabi olmamak amacıyla isim tescili ve web alanı (hosting) başvurusunda bulunmaları zorunlu oldu.

İlgili yasanın detaylarına ulaşmak için tıklayın.

1. Ticaret odasına kayıt yaptırdığınıza dair , ticari sicil gazetesinde firma ünvanınızın geçtiği bir sayfa. Ya da Türk Patent Enstitüsü nce tarafınıza gönderilmiş marka başvuru formu veya marka tescil evrağı.

2. ComTr Alan Adı Başvuru formu. Bu form size firmamızca email ya da faks yoluyla ulaştırılacak.

Sonuç olarak; Ticaret odalarından birine kayıtlı bir firmanız ya da şirketinize veya adınıza kayıtlı bir marka tescili sahibi olmalısınız.

Bilgisayarın günlük hayattaki yeri tartışılmaz. Hemen her gün mail alıyor ve yolluyoruz. Bazen de büyük boyutlu dosyaları transfer etmek istediğimizde kota ile karşılaşıyoruz.

1. DROPBOX | www.getdropbox.com

En fazla 250mb lık dosyaları toplamda 2 gb depolama alanında istediğiniz kişilerle kolayca paylaşmanızı sağlayan bir sistem. Öncelikle üye olup bilgisayarınıza dropbox yazılımını kurmanız gerekiyor

2.DIVSHARE | www.divshare.com

En fazla 200mb lık dosyaları toplamda 5 gb depolama alanında istediğiniz kişilerle kolayca paylaşmanızı sağlıyor.

3.FILE DROPPER | www.filedropper.com

File Dropper, üyelik gerektirmeden tam 5 gb büyüklüğünde ki dosyaları yüklemenize izin veriyor. Fakat belli bir süre indirilmeyen dosyalar siliniyor.

4.FILES OVER MILES | www.filesovermiles.com

Sistem tamamen internet tarayıcıları arasında dosya aktarımı yapıyor. Yani dosyanızı herhangi bir yere yüklemiyorsunuz. Üyelik gerektirmeyen filesovermiles.com, gönderilecek dosyayı seçtiğinizde karşı tarafa dosyayı indirebilmesi için gerekli linki veriyor.

Popüler internet arayıcılarından birini kullanıyorsanız. Chrome, Firefox, Safari, ve Internet Explorer internet tarayıcıları için geliştirilen Do Not Track Plus eklentisi ile internet tarayıcınızı dopinglemiş olacaksınız. Bu eklenti yalnızca tarayıcınızı hızlandırmakla kalmıyor sizi takip etmek isteyen reklam firmalarından da koruyor. Eklentinin amacı hızlı bir internet ve gizlilik sağlamak, en çok kullanılan bu popüler tarayıcıları da desteklemesi büyük avantaj sağlıyor. Pensilvanya’da yer alan bir ABD üniversitesi olan Carnegie Mellon University’nin yaptığı bir araştırma sonucu geliştirilen yazılım internetinizi hızlandıracak.

Üniversitenin hazırladığı bu raporda anti-izleme eklentilerinin fazlasıyla karışık odluğu ve kullanıcıların doğru kullanamadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Do Not Track Plus adındaki eklenti ile Chrome, Firefox, Safari ve Internet Explorer tarayıcılarında sorunsuz çalışan bu eklenti geliştirildi. Yazılımı geliştirenler Do Not Track Plus’un web sayfasının yüklenme hızını 4 kat artırdığı belirtiyorlar.

Tarayıcı eklentisi; Eklentileri kapatmak ve kaldırmak için;

1.Masaüstünü açın ve görev çubuğunda Internet Explorer simgesine dokunun veya tıklayın.

2. Araçlar düğmesine ve sonra Eklentileri yönet seçeneğine dokunun veya tıklayın.

3. Göster'in altında Tüm eklentiler'e dokunun veya tıklayın, sonra kapatmak istediğiniz eklentiyi seçin.

4. Devre Dışı Bırak'a ve sonra Kapat'a dokunun veya tıklayın.

Eklentileri bilgisayarınızdan kaldırmak için;

1. Masaüstünü açın ve görev çubuğunda Internet Explorer simgesine dokunun veya tıklayın.

2. Araçlar düğmesine ve sonra Eklentileri yönet seçeneğine dokunun veya tıklayın.

3. Göster'in altında Tüm eklentiler 'e dokunun veya tıklayın, sonra silmek istediğiniz eklentiyi seçin.

4. Eklenti silinebiliyorsa Kaldır seçeneğini görürsünüz. Kaldır'a ve sonra Kapat'a dokunun veya tıklayın.

Not: Tüm eklentiler kaldırılamaz. Bazı eklentiler Internet Explorer ve bilgisayarınızın düzgün çalışması için gereklidir.

FTP, hostunuz ile dosya iletişimine geçtiğiniz bir ortamdır. Açılımı "file transfer protocol", yani "dosya transfer ortamı" dır. FTP ile hostunuza bağlanmak için kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacaktır. Özel bir program kullanmak şart değildir. Ancak program kullanarak daha çok verim alabilirsiniz. FTP programı olarak ücretsiz dağıtımı yapılan Filezilla programını önermekteyiz.

Program kullanmadan bağlanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1. Bilgisayarımı açınız ve adres çubuğuna (C:.. yazan alana) ftp://domainadiniz.com yazınız. Örn: ftp://garantiserver.com Eğer ip ile bağlanacaksanız ftp://212.174.109.138 formatında yazmalısınız. Adresi yazdıktan sonra enter a basınız.

2. Karşınıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecektir. Bilgilerinizi girerek bağlantıyı tamamlayabilirsiniz.

3. Giriş yaptıktan sonra birçok klasör olan bir alana bağlanacaksınız.

4. Size ait dosyalar plesk panelde httpdocs klasörü, cpanelde ise public_html klasörü içerisindedir. Buradaki dosyaları kendi dosyalarınızla değiştirebilirsiniz.

FTP protokolü ile sunucuya bağlanabilmek için bilinmesi gerekenler:

Sunucu Adresi (Host Address) : ftp.domain.com (Hosting hizmeti açıldığında tarafınıza gönderilir)

Bağlantı Kapı Numarası (Port Number) : 21

Kullanıcı Adı (Username) : kullaniciadi (Hosting hizmeti açıldığında tarafınıza gönderilir)

Şifre/Parola (Password) : paro1a (Hosting hizmeti açıldığında tarafınıza gönderilir)

Fiziksel (yerel) mağazalarınızda ya da firmalardan tedarik etmekte olduğunuz ürünleri internette satabilmeniz için profesyonel e-ticaret paketleri kullanılması gerekir. E-ticaret paketleri, güvenli bir şekilde ve hiçbir sıkıntı ile karşı karşıya kalmanıza sebebiyet vermeden internette online ürün siparişi almanızı ve ürünlerinizi sanal ortamda bulunan tüketicilere satmanızı sağlayan yazılım ve donanım bütünüdür. Dilerseniz en baştan online satış sitesi kurmak için neler gerektiğinden bahsedelim.

1. Statüsü fark etmeden bir şirket sahibi olmanız gerekir. Fiziksel mağazalarınızda nasıl ürünlerinizi faturalandırıyorsanız, E-ticaret Hukuku’na göre aynı işlemleri e-ticaret sitelerinizden satılan ürünleriniz için de yapmanız yani fatura kesmeniz gerekmektedir. Faturalandırma işlemleri için ise şahıs, anonim, limited ya da statüsü farklı olabilen bir şirketinizin olması gerekmektedir.

2. Alan adı, hosting hizmeti, yazılım, tasarım, güvenlik önlemleri, ödeme sistemleri, ürün entegrasyonları, donanım ve yazılım ekipleri ile birlikte detaylı bir çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak profesyonel e-ticaret paketleri (Neticaret) internette ticaret yapılabilmesi için bütün gereksinimleri bir araya getirerek müşterilerine bütünleşik çözümler sunmaktadır. 2001 yılından itibaren binlerce işletmeye profesyonel online alışveriş sistemleri kurmuş ve anahtar teslim bir şekilde sunmuştur. Bu sayede hiçbir yazılım ya da internet bilgisi olunmasa da dahi, çok kısa süren bir eğitimin ardından profesyonelce alışveriş siteleri yönetilebilmektedir.

Picasa'da bir fotoğrafı yeniden boyutlandırdığınızda, değiştirilmiş görüntü çözünürlüğüne (piksel sayısı) sahip ve tüm fotoğraf düzenlemeleri uygulanmış yeni bir kopya oluşturmuş olursunuz. Sabit sürücünüzdeki orijinal fotoğraf hiçbir zaman değiştirilmez. Fotoğraflarınızı dışarı aktararak, e-posta yoluyla göndererek veya Picasa Web Albümleri'ne yükleyerek yeniden boyutlandırabilirsiniz. Dışarı aktararak yeniden boyutlandırma Dışarı aktarım işlemi ile, uygulanan fotoğraf düzenlemeleriyle elde edilen JPEG sıkıştırma değerini (görüntü kalitesi) denetleyerek fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabilirsiniz. Sonuç olarak, fotoğraflarınızın yeniden boyutlandırılan yeni kopyaları sabit sürücünüzdeki herhangi bir konuma kaydedilir. Dışa aktarım işlemi sırasında, "Klasöre Aktar" ekranındaki "Resim Boyutu Seçenekleri" veya "Resim Kalitesi" ayarlarını kullanabilirsiniz.

• Resim boyutunu seçerken "Şuna göre yeniden boyutlandır" seçeneğini belirleyin ve boyutlandırma kaydırıcısını kullanarak ayarlayın. Bu kaydırıcı ile seçtiğiniz piksel sayısı fotoğrafınızın uzunluk veya yükseklik değerini (hangisi daha yüksekse) belirler. Diğer boyut, fotoğrafın en-boy oranını korumak amacıyla otomatik olarak belirlenir.

• "Resim Kalitesi" açılır menüsünü kullanarak fotoğrafınızın istenen resim kalitesini seçin.

E-posta ile yeniden boyutlandırma Fotoğraflarınızı e-postayla gönderiyorsanız, eklenti boyutu sınırını aşmamak için fotoğrafları yeniden boyutlandırabilirsiniz. Picasa'dan e-posta yoluyla gönderdiğiniz fotoğrafların boyutunu değiştirmek için lütfen şu adımları uygulayın:

1. Picasa'da Araçlar > Seçenekler (Windows) veya Picasa > Preferences (Mac) seçeneğini tıklayın.

2. E-posta sekmesini seçin.

3. Birden fazla fotoğraf gönderirken istediğiniz piksel boyutunu ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın. Tek bir fotoğrafı e-posta yoluyla gönderirken piksel boyutunu belirlemek için radyo düğmelerini kullanın.

4. Tamam'ı tıklayın.

Picasa Web Albümleri'ne yükleyerek yeniden boyutlandırma Çok sayıda fotoğrafı paylaşıyorsanız, tüm fotoğrafları orijinal boyutunda yüklemek istemeyebilirsiniz. Picasa'dan fotoğraf yüklüyorsanız "Yükleme boyutu" açılır menüsünü kullanarak yükleme boyutunu seçebilir veya fotoğraf yüklemeleri için varsayılan boyutu ayarlayabilirsiniz.

Otomatik kurulum

 WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.

 Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.

 Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.

 Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Wordpress içerik ekleme

1) İlk olarak açmış olduğumuz internet tarayıcımıza(chrome, firefox, explorer vs.) içerik ekleyeceğimiz web sitemize ait adresi yazıyoruz. Örneğin: www.sohbet.net/wp-admin/ Ve ardından ENTER tuşuna basıyoruz. Karşımıza login(giriş) yapacağımız bölüm çıkıyor; Bu bölüme Kullanıcı Adımızı ve Şifremizi giriyoruz.

2) Giriş işlemimizi tamamladıktan sonra sol üst kısımda Yazılar sekmesine tıklıyıp ardından o sekmenin alt başlığı olan Yeni Ekle sekmesine tıklıyoruz;

3) Daha sonra karşımıza çıkan sayfada gördüğümüz gibi Konu Başlığı ve Konumuzun Amacını Anlatacağımız Bölüm bulunmaktadır; Konu başlığı: Ekleyeceğimiz konunun genel adı. Örnek: Wordpress Içerik Ekleme Konunun amacı: Wordpress ekleme yöntemleri, Wordpress nedir, ne amaçla kullanılır vb. Örnek: Wordpress Içerik Ekleme anlatımı.

4) Eklemiş olduğumuz bu konuya ek olarak resimde eklemek istersek Konu Başlığının hemen altında Ortam Ekle kısmına tıklıyoruz; Daha sonra Dosya Yükle kısmına tıklıyoruz ve karşımıza şöyle bir bölüm çıkıyor; Buradan Dosya Seçin kısmına tıklıyoruz ve şöyle bir bölüm karşımıza çıkıyor; Bize ait olan bilgisayarımızdaki resmi seçiyoruz ve sağ alt köşedeki Yazıya Ekle kısmına tıklıyoruz. Böylelikle yazımıza resim yükleme işleminide tamamlamış oluyoruz.

5) Yukarıdaki 4 bölümüde tamamladıktan sonra sağ orta bölümde yazımızın amacına hitapeden Kategori kısmından konumuzla alakalı 1 veya 1'den fazla kategori varsa seçiyoruz; Örnek: IRC Makaleleri

6) Daha sonra sağ alt tarafta Kategoriler kısmının altında yer alan Etiketler bölümünden konumuzu Google'de ararken veya arayanların aklımıza veya akıllarına gelecek en önemli 4 veya 5 kelime girmeliyiz. Dikkat edin uzun cümle(wordpress resimli anlatım sunumu vs.) değil, kelime(wordpress, resimli anlatım, icerik eklemek). Ve bu kelimeleri virgül ile ayırmalıyız;

7) Bütün işlemlerimizi tamamladıktan sonra geriye konumuzu yayınlamak kalıyor. Fakat yayınlama işleminden önce mutlaka Önizleme yapıp konunun içeriğini hata olmaması açısından kontrol etmeliyiz. Kontrol işlemide bittikten sonra Yayınla butonuna tıklıyoruz; Bu işlemde bittikten sonra konumuz başarılı bir şekilde yayınlanmış oluyor.

Program kaldırmak veya değiştirmek için

1. Programlar ve Özellikler'i açmak için Başlat düğmesini , Denetim Masası'nı, Programlar'ı ve ardından Programlar ve Özellikler'i tıklatın.

2. Programı seçin ve Kaldır'ı tıklatın. Bazı programlar, kaldırmaya ek olarak programı değiştirme veya onarma seçeneği de içerir; ancak birçok program yalnızca kaldırma seçeneğini sunar. Bir programı değiştirmek için Değiştir'i veya Onar'ı tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

NOT ! : Kaldırmak istediğiniz program listede yoksa, bu Windows sürümü için yazılmamış olabilir. Programı kaldırmak için programla birlikte gelen bilgilere bakın.

1. Thunderbird'ü ilk kez açtığınızda Posta Hesabı Ayarları iletişim kutusu açılır. Thunderbird uygulamasını ilk kez açtığınızda Posta Hesabı Ayarları iletişim kutusu açılmazsa, şunları yapın:

a. Araçlar menüsünde Hesap Ayarları'nı tıklatın.

b. Hesap Ayarları sayfasında, Hesap İşlemleri altında Posta Hesabı Ekle'yi tıklatın.

2. Posta Hesabı Ayarları iletişim kutusunda, aşağıdakileri yapın:

a. İsminiz kutusuna, giden iletilerinizin "Kimden"satırında görünmesini istediğiniz adı girin.

b. E-posta Adresi kutusuna e-posta adresinizi girin.

c. Parola kutusuna parolanızı girin. Windows bilgisayarı kullanıyorsanız Devam'ı veya Mac kullanıyorsanız İleri'yi tıklatın. Thunderbird, hesabınızı yapılandırmanız için gereken ayarları bulmaya çalışacaktır.

3. Dur'u tıklatın veya Thunderbird'ün hesap ayarlarınızı bulmaya çalışmasını bekleyin. Hesabınızın sunucu ayarlarını girebileceğiniz bir sayfa görüntülenir. Dur'u tıklatmazsanız, sayfa şu iletiyi içerebilir: "Thunderbird e-posta hesabınızın ayarlarını tespit etti." Ancak, bulduğu hesap ayarları doğru olmayacaktır. Ayarları kendiniz yapılandırmalısınız.

4. Kullanıcı Adı kutusuna eksiksiz e-posta adresinizi yazın. Örneğin, haluk@contoso.com.

5. Gelen öğesinin yanına, gelen sunucunuzun adını girin. Gelen (POP3 veya IMAP4) sunucu adınızın nasıl bulunacağı hakkında bilgi için bu konuda daha ileride yer alan Sunucu ayarlarını nasıl bulabilirim? başlıklı bölüme bakın.

6. Giden öğesinin yanına uygun SMTP sunucu adını girin. Giden (SMTP) sunucunuzun adını nasıl bulacağınız hakkında bilgi için bu konuda daha ileride yer alan Sunucu ayarlarını nasıl bulabilirim?başlıklı bölüme bakın.

7. Yapılandırmayı Tekrar Denetle düğmesini tıklatın. Doğru ayarları girdiyseniz, şu iletiyi görürsünüz: "Thunderbird e-posta hesabınızın ayarlarını tespit etti."

8. Hesap Yarat'ı tıklatın. Diğer Thunderbird ayarlarını görüntülemenize veya değiştirmenize olanak tanıyan bir sayfa açılır. Ayarları görüntülemeyi veya değiştirmeyi tamamladığınızda, Tamam'ı tıklatın.

Önemli : POP kullanıyorsanız, Sunucu Ayarları altında E-postaları sunucuda bırak seçeneğini belirlemeniz daha uygundur. Bu onay kutusunu seçtiğinizde, yerel bilgisayarınıza aldığınız iletilerin bir kopyası sunucuda saklanır. İletilerinize farklı bir posta uygulamasından da erişebilirsiniz !

1. Hesap kurulumu için ilk olarak Microsoft Office paketi içerisinde bulunan Microsoft Outlook programını açınız. Program üzerine POP3 eposta hesabınızı kurmak için internete bağlı olmanıza gerek yoktur.

2. Program açıldıktan sonra ilk olarak Tools (Araçlar) menüsünden > E-mail accounts (E-posta Hesapları) alt başlığına tıklayın

3. Karşımıza gelen E-mail accounts penceresinde Add a new e-mail account (Yeni e-posta adresi ekle) kısmını işaretledikten sonra Next (ileri) butonuna tıklayın.

4. Ardından karşımıza gelen E-mail accounts (E-posta hesapları) penceresinde POP3 ü seçerek Next (İleri) butonuna tıklayın.

5. Karşımıza gelen pencerede User information (Kullanıcı Bilgileri) kısmında Your Name (İsminiz) bölümüne adımız ve soyadınızı, E-mail Adress (E-posta adresi) bölümünede E-posta adresinizi yazınız. Logon Information (Giriş bilgileri) bölümünde User Name (Kullanıcı Adı) kısmına e-posta adresinizi yazın, Password (Parola) Şifrenizi girerek Remember password (Parolami Animsa) seçeneğini işaretledikten sonra Server information (Sunucu Bilgileri) kısmında Incoming mail server (Pop3) (Gelen sunucu) ve Outgoing mail server (Giden sunucu) bölümlerine mail.alanadiniz.com şeklinde mail sunucularinızı ekleyin. örneğin: www.cgnyazilim.com için mail.cgnyazilim.com. Ardından More Settings (Diğer ayarlar) butonuna tıklayarak işleme devam edin.

6. More Settings (Diğer ayarlar) butonunu tıkladıktan sonra karşımıza gelen Internet E-mail Setting (Internet E-posta ayarları) pencesinde My outgoing server (SMTP) requires authentication, Giden sunucum (SMTP) kimlik doğrulamasi gerektiriyor, kısmını ve Use same settings as my incoming mail server (Gelen sunucumla ayni ayarlari kullan) kısımlarini işaretleyin. Gelişmiş sekmesine gelerek Gelen sunucusu (POP3) ayarının 110, giden sunucusu (SMTP) ayarının ise 587 olduğuna emin olduktan sonra OK (Tamam) butonuna basınız.

7. Karşiniza gelen pencerede Finish (Bitir) butonuna tıklayarak e-posta adresi kurma işlemini tamamlayın.

8. E-posta hesabınız kurulduktan sonra menüden Send/Recieve (Gönder/Al) butonuna tıklayarak email gönderip alabilirsiniz.

İnternet kullanıcıları web siteleri için URL adresleri bulur, bilgisayarların okuma şekli ise dns İp adresleri bulur.

1. Kendi bilgisayarınızdan sol alt köşesinde “başlat” butonuna tıklayın.

2. Arama çubuğuna “ÇALIŞTIR” yazın ve yukarıdaki proğramlar altında “çalıştır” üzerine tıklayın.

3. Açılan menü kutusuna “cmd” yazın ve tamam butonuna tıklayın.

4. Daha sonra, açılan cmd.exe siyah ekranda öğrenmek istediğiniz web sitesi için “ping siteadı.com” yazın ve klavyenizin Enter tuşuna tıklayın. ÖRNEK: ping siteadı.com

5. Şimdi çıkan ekranda girdiğiniz ilgili web sitesinin DNS İP adresi bulmuş olacaksınız.


yukarı